Limited Time Sale$303.59 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113974 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $202.40 | Model Number | 209113974 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 196105176662 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex 7090 Micro Desktop |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | 512GB SSD 32GB |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Optiplex 7090 Micro Desktop |
| Video Output | VGA, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 7.2 x 1.42 x 7.03 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Card Ram | 1.00 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Hardware Interface | DisplayPort, USB, VGA |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| Graphics Description | Intel integrated graphics |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | 32 Gb |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, usb_type_a, usb_type_c |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form