Limited Time Sale$174.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209102160 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $116.00 | Model Number | 209102160 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Specifications : CPU: Intel 6 Hexa Core i5-8500 3.0Ghz up to 4.10GHz,6 cores,6 threadsCPU Cache:9 MBOperating system :Windows 11 ProfessionalMemory: 16GB DDR4 RamHard Drive: 256GB NVMe M.2 SSDVideo Graphic Card: UHD Graphics 630USB 3.1 Ports: 5USB 2.0 Ports: 4USB-C Ports: 1Display Port: 2Ethernet: 10/100/1000 Mbps, GigabitOptical Drive: DVD-RWWIFI:Built-in AX210 WIFI 6E Bluetooth:Built-in AX 210 BluetoothMouse/Keyboard:Wireless Keyboard & MouseDimension: 11.42" x 3.65" x 11.5"Weight:13lbs Package Included: TJJ Large Mouse Pad (the color of the TJJ mouse pad is shipped randomly ) Computer Wireless keyboard & MousePower Supply Warranty & Technical Support:All of our Amazon Renewed computers come with a 90-day warranty and technical support to provide customers with unmatched quality and care. Please buy with confidence. If you have any problems with items please feel free to contact with us, we'll response to you within 24 hours.
| UPC | 754525160908 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Model Name | OptiPlex 7070 |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | i5-8500 3.0GHz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | 7070 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 18 x 14 x 7 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 8500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | [Standard Wireless Keyboard] |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | DVD-RW |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 5120 x 2880 |
| Cache Memory Installed Size | 9 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form