Limited Time Sale$194.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209116157 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $129.60 | Model Number | 209116157 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 683370987982 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 7060 Micro Form Factor Desktop |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | 7060 mini+Monitor |
| Item Weight | 4 Pounds |
| Screen Size | 22 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell OptiPlex 7050 Mini |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | 22" Monitor, DP Data Cable, Dell OptiPlex 7060 mini Desktop (Renewed), Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 7.1 x 1.3 x 7 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-8500T |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5-8500T |
| Processor Socket | BGA 413 |
| Graphics Ram Type | 72-Pin EDO SIMM Memory |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Power Consumption | 35 Watts |
| Hardware Interface | DisplayPort |
| Additional Features | Backlit keyboard |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | RGB (various cool colors) gaming backlit keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | DVD-RW |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 3.5 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 9 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form