Limited Time Sale$100.19 cheaper than the new price!!
| Management number | 209119146 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $66.80 | Model Number | 209119146 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 736313598551 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Optiplex |
| Model Year | 2016 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | 8GB RAM | 256GB SSD |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 4.1 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Model Number | OPTIPLEX7040M-I5-6500T |
| Speaker Type | Built-in |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | desktop |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 1.4 x 7 x 7.2 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-6500T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | DDR3 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Firewall, Antivirus, Secure Boot, Hardware-level security features |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Monitor, Speaker, Printer |
| Hardware Interface | DisplayPort |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Additional Features | Speakers |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Integrated speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | 256 Gb |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 pixels |
| Cache Memory Installed Size | 6 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 2 |
| Global Trade Identification Number | 00736313598551 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form