Limited Time Sale$863.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209114786 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $575.60 | Model Number | 209114786 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Operating System: Windows 11 Professional (64-bit) br /CPU: 3.4GHz 12-Core Intel i7-12700T Processor br /Turbo Boost Speed: 4.7 GHz br /Cache: 25MB br /GPU: Intel UHD Graphics 770 br /RAM: 64GB br /RAM Slots: 2x SO-DIMM 3200MHz DDR4 br /Maximum RAM Capacity: 64GB br /Storage: 2TB PCIe NVMe M.2 br /Backup Storage: N/A br /USB Ports: 5x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB Type-C br /Display Ports: 2x DisplayPort, 1x HDMI - DisplayPort to HDMI adapter included br /Audio Ports: 0.35 in Headphone Input/Output br /Built-in Speakers: 1 br /Ethernet: 1x RJ45 (Gigabit) br /Bluetooth: 5.3 br /Wi-Fi: Wi-Fi 6E AX211 br /Power Supply: 130W br /Includes: USB keyboard/mouse, power adapter
| UPC | 884116457534 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex 7000 |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 7000 |
| Speaker Type | Built-in |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| Item Dimensions | 7 x 7.17 x 1.42 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| CPU Model Number | 12700T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wired, Standard USB Keyboard |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, DisplayPort, Ethernet, HDMI, LAN, Thunderbolt, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 2 TB |
| Display Resolution Maximum | 4096x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 25 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form