Limited Time Sale$508.79 cheaper than the new price!!
| Management number | 209110047 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $339.20 | Model Number | 209110047 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
OPTIPLEX 7090 TOWER, SMALL FORM FACTOR AND MICRO l Intelligent desktops built to deliver ultimate expandability and performance. IMMERSIVE PRODUCTIVITY Experience better visuals for 3D rendering and 4K monitor use, even with the micro which supports discrete graphics. The new tower is optimized for commercial virtual reality experiences. Designed to support high-end, ready for VR, 220W-class graphics cards, including NVIDIA® GEForce® RTX 3070, the tower can tackle graphic intensive workloads easilyPOWER THROUGH YOUR WORKDAY Built with up to 11th gen Intel® Core™ i9 processors, experience the most powerful OptiPlex yet. The OptiPlex 7090 tower features a 125W CPU and up to 128GB 3200MHz DDR4 RAM to deliver uncompromising performance.
| UPC | 884116402879 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex 7000 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Item Weight | 3.05 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Model Number | 7090 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Wireless Keyboard,Wireless Mouse,USB Receiver,Power Cord,Power Adapter |
| Item Type Name | Desktop Computer |
| Item Dimensions | 7.2 x 1.4 x 7 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | No Plug |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-10500T |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Security Slot |
| Specification Met | EPEAT Gold, Energy Star |
| Hardware Interface | PCI |
| Additional Features | Speakers |
| Hard Disk Interface | NVMe |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | UHD Graphics 630 |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Standard Wireless Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 3 Year |
| Wireless Compability | 802.11bgn |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 3.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form