Limited Time Sale$438.60 cheaper than the new price!!
| Management number | 209111824 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $292.40 | Model Number | 209111824 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell OptiPlex 7080
| UPC | 884116220145 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 3090 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Size | 24.5 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | 3090 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 29 x 29 x 29 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 10500T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5-10500T |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Speakers |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Buttons |
| Keyboard Description | QWERTY layout |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ab |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | 512 Gb |
| Video Output Interface | HDMI or DisplayPort |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form