Limited Time Sale$206.09 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113639 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $137.39 | Model Number | 209113639 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
➤Key Features and Benefits: Brand: Dell Model: Optiplex 3060 SFF Processor: Intel Core i7-8700 (3.2GHz, up to 4.6GHz) Memory: 16GB DDR4 Storage: 512GB SSD Operating System: Windows 11 Pro WIFI/BT Adapter: Yes Keyboard & Mouse: Yes [PORTS/SLOTS] USB 3.1 USB 2.0 DisplayPort HDMI LAN (RJ-45) Headphone/Microphone dual-use interface [PACKAGE INCLUDES] Renewed Dell Optiplex 3060 SFF Desktop Computer RGB Wired Keyboard & Mouse AC Adapter H x W x D: 292 × 290 × 92.6mm Weight: 5.26kg
| UPC | 762221952901 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 3060 SFF |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Minimalist |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED/LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell OptiPlex 3060 SFF |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i7-8700 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Software-based security features (Windows 11 Pro) |
| Specification Met | Yes |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer, Speaker |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Integrated |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | RGB Wired Full-Size Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form