Limited Time Sale$125.84 cheaper than the new price!!
| Management number | 209070643 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $83.90 | Model Number | 209070643 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Specifications: ●CPU: Intel Quad Core i5-6500 3.2GHz to 3.6GHz (4 cores, 4Threads, 6MB cache). ● Memory: 16GB DDR4 RAM. ● Hard Drive: 256GTB SSD ● Operating system: Windows 11 Pro 64 Bit - multi-language compatible with English/Spanish/French. Bluetooth: Yes. ● WIFl: yes. ● Wireless communication standard: compatible with 802.11a/b/g/n/ac wireless protocol ●Ports: Data Interface: 4×USB2.0, 4×USB3.0 Audio interface: 1 dual-use headphone/microphone interface. Video interface: DisplayPort Network interface: RJ45 Other interfaces: power interface Includes: AC adapter, keyboard and mouse.
| UPC | 683370331051 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Optiplex 3050 |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Minimalist |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED/OLED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Optiplex 3050 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Item Dimensions | 9 x 5 x 18 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| CPU Model Number | 6500T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | Socket A |
| Graphics Card Ram | 16.0 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | limit warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form