Limited Time Sale$443.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113947 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $295.60 | Model Number | 209113947 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
A micro PC that revolves around youA sustainably built, ultracompact desktop with sleek, versatile mounting options and up to Intel® Core™ i7.
| UPC | 884116424970 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex 3000 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Minimalist |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 5.8 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Model Number | DP7HM |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse, OptiPlex 3000, Power Adapter, Power Cord (US), Quick Start Guide, Safety/Environment and Regulatory Guide (English/French Multi-language) |
| Cooling Method | Air |
| Item Type Name | Desktop Computer |
| Item Dimensions | 9.37 x 5.24 x 19.6 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | No Plug |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-12500T |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Windows Defender, Windows Firewall, BitLocker, Safety Guide |
| Specification Met | Energy Star |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Monitor, USB/Ethernet connected devices |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Buttons, Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | QWERTY layout |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 3 Year |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | 256 Gb |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 18 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 4 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form