Limited Time Sale$1,149.59 cheaper than the new price!!
| Management number | 209077693 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $766.40 | Model Number | 209077693 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee
| UPC | 196105849511 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Silver |
| Voltage | 15 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude Rugged 5430 Laptop |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 8 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | Latitude Rugged 5430 Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1000 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 0.9 GHz |
| Video Processor | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 1.00 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| Keyboard Description | us |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 MP |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form