Limited Time Sale$401.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209095858 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $268.00 | Model Number | 209095858 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Latitude Laptops & 2-in-1 PCs Our most secure and manageable commercial laptops, delivering reliable productivity for your end-users.
| UPC | 884116355342 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Voltage | 15 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | N8P7J |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 1080p, 4K |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.01 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Ice Lake |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Model Number | 5510 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, Latitude 5510 Notebook, Power Cord, Standard Battery |
| Screen Finish | smooth, glossy |
| Series Number | 55 |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Item Type Name | Dell Latitude 5510 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Core i5 i5-10310U 10th Gen 1.7GHz Hexa-core (6 Core) - 16GB RAM - 512GB SSD |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-10310U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5-10310U |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | HDMI, Internal, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Mouse |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Stereo |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Hardware Service |
| Wireless Compability | 802.11ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Memory Slots Available | 1 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.9 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 400 Candela Per Square Meter |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form