Limited Time Sale$419.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209097936 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $280.00 | Model Number | 209097936 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Your Inspiron is crafted to be portable, so you can stay productive and keep in touch wherever you are. It's thin-only 23.3mm-and has a light, easy-open design. Stylishly crafted: Add beauty to your desk the moment you open your laptop, showing off the stylish, brushed hairline palm rest. And the optional backlit, bottom-mount keyboard makes typing more comfortable.
| UPC | 884116256359 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | Dell Inspiron i5577 |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5.7 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 7.5 Hours |
| CPU Codename | Kaby Lake |
| CPU L2 Cache | 1 MB |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Marketing USA, LP |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | i5577-7359BLK-PUS |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | PC^PowerAdapter^accessories if indicated per product page^Quick Start Guide^Warranty, Safety, and Regulatory Information |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Warranty Type | Limited Hardware Warranty |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1000 GB |
| Item Type Name | Dell Inspiron i5577-7359BLK-PUS,15.6"Gaming,(7th Gen Intel i7,8GB,128GB SSD+1TB HDD),GTX 1050 |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Core i7-7700HQ |
| Has Color Screen | No |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, wireless peripherals |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Speaker Description | stereo |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7 |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce GTX 1050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | TrackPoint pointing device |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year Mail In Service |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | Hybrid Drive, SATA |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | personal, gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 6 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 74 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.6"L x 10"W x 5"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 1 |
| Global Trade Identification Number | 00884116256359 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form