Limited Time Sale$550.19 cheaper than the new price!!
| Management number | 209126098 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $366.80 | Model Number | 209126098 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This laptop is equipped with the powerful Intel Core i7-1255U processor, along with generous RAM and Storage. Enjoy effortless multitasking on its 15.6" FHD IPS LED display with an integrated camera. This laptop is designed with additional features to cater to your specific needs. Numeric keypad. The extended battery life ensures you can stay focused for longer periods. Stay connected with ample ports for all your devices. Built to support your workflow, whether at home or on the go. Experience the enhanced security and performance of Windows 11 Pro, with fast boot times and responsive operations.
| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell laptop |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Alder Lake-U |
| Chipset Type | Intel 7 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell 15 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Battery, Documentation, Numeric Keypad |
| Screen Finish | Matte/Anti-Glare |
| Warranty Type | Extended |
| Audio features | Basic audio capabilities with headphone/microphone combo jack |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | internal |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Mice, Keyboards, External Displays, Storage Devices, Printers, via USB-A, HDMI, Bluetooth |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Numeric Keypad |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | At least 2 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 32 GB |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 9.31"W x 0.78"Th |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | IPS Display, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form