Limited Time Sale$134.97 cheaper than the new price!!
| Management number | 209108766 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $89.98 | Model Number | 209108766 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell 27 Inch Gaming Monitor G2723HN 1080P 165 Hz 1ms
| UPC | 884116419952 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Model Name | G2723HN |
| Resolution | FHD 1080p |
| Screen Size | 27 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | DELL |
| Model Number | G2723HN |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Adaptive Sync | FreeSync Premium Pro |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Screen Finish | Glossy |
| Series Number | 27 |
| Viewing Angle | 165 Degrees |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Display Technology | LCD |
| Total USB 30 Ports | 5 |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | HDMI, DisplayPort, 3.5 mm audio jack |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 at 165Hz |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Picture Quality Enhancement Technology | Fast IPS |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form