Limited Time Sale$750.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209131181 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $500.00 | Model Number | 209131181 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Color | Iron Black |
|---|---|
| Brand Name | DALI |
| Model Name | DALI IO-8 IRON BLK |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Control Type | Volume Control |
| Manufacturer | DALI |
| Model Number | 203081 |
| BuiltIn Media | 3.5mm Stereo Cable, Cable, Protective Case |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Control Method | Push Button |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Frequency Range | 10 - 43,000 Hz |
| Number of Items | 1 |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Compatible Devices | Smartphones, Tablets, Laptops, Desktops, Gaming Consoles |
| Enclosure Material | Leather |
| Additional Features | Noise Cancellation |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Average Life | 35 Hours |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Age Range Description | Adult |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Connectivity Technology | Wired, Wireless |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form