Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113131 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209113131 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Destroy the competition with the CYBERPOWERPC Gamer Xtreme VR series of gaming desktops. The Gamer Xtreme VR series features the latest generation of high performance Intel Core processors and ultra-quick DDR RAM to easily handle system-intensive tasks, such as high definition video playback and gaming. Coupled with powerful discreet video cards, the Gamer Xtreme series provides a smooth gaming and multimedia experience.
| RAM | 16 GB DDR4 |
|---|---|
| Brand | CyberpowerPC |
| Color | Black |
| Series | Gamer Xtreme VR |
| Processor | 2.5 GHz core_i5 |
| Hard Drive | 500 SSD |
| Item Weight | 31.2 pounds |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| Wireless Type | 801.11ac |
| Processor Brand | Intel |
| Card Description | Dedicated |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Flash Memory Size | 500 GB |
| Hardware Platform | PC |
| Item model number | GXiVR8060A16 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Package Dimensions | 24 x 22.25 x 12.25 inches |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 8GB |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Number of Processors | 6 |
| Max Screen Resolution | 1920x1080 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Number of USB 20 Ports | 2 |
| Number of USB 30 Ports | 6 |
| Hard Drive Rotational Speed | 1 |
| Standing screen display size | 0.1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form