Limited Time Sale$33.80 cheaper than the new price!!
| Management number | 208624509 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $22.53 | Model Number | 208624509 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
CT16G4DFD832A is a 16GB Dual Ranked DDR4 desktop module that operates at speeds up to 3200 MT/s and has a CL22 latency. It is an Buffered DIMM. It conforms to the industry standard DDR4 Non-ECC UDIMM layout of 288 pins and is compatible with systems that take DDR4 3200MT/s UDIMM memory.
| RAM | 16 GB DDR4 |
|---|---|
| Brand | Crucial |
| Color | Multicolor |
| Series | Crucial DDR4 3200 MT/s DIMMS |
| Voltage | 1.2 Volts |
| Item Weight | 0.67 ounces |
| Manufacturer | CRUCIAL TECHNOLOGY |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Flash Memory Size | 1 |
| Item model number | CT16G4DFD832A |
| Product Dimensions | 5.25 x 0.44 x 1.23 inches |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Number of Processors | 1 |
| Item Dimensions LxWxH | 5.25 x 0.44 x 1.23 inches |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form