Limited Time Sale$71.98 cheaper than the new price!!
| Management number | 209084043 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $47.99 | Model Number | 209084043 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
CT16G4DFD8266 is a 16GB DDR4 desktop module that operates at speeds up to 2666 MT/s and has a CL19 latency It is an Buffered DIMM It conforms to the industry standard DDR4 ECC UDIMM layout of 288 pins and is compatible with systems that take DDR4 2666MT/s UDIMM memory
| UPC | 649528780096 |
|---|---|
| Brand | Crucial |
| Voltage | 1.2 Volts |
| RAM Size | 16 GB |
| Model Name | Ballistix |
| Form Factor | DIMM |
| Item Weight | 13.61 g |
| Manufacturer | Crucial Technology |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| BuiltIn Media | DDR4 Desktop DRAM |
| Item Type Name | Crucial 16GB Single DDR4 2666 MT/s (PC4-21300) DR x8 DIMM 288-Pin Memory - CT16G4DFD8266 |
| Number of Pins | 288 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Data Transfer Rate | 21300 Megabits Per Second |
| Additional Features | nv: AMD Validation^AMD Ryzen | Company Program^Crucial | Component Configuration^x8 based | DDR Timings^CL=19 | DIMM Type^Unbuffered | Density^16GB | Error Checking^NON-ECC | Intel-Validated^Y | Megabytes^16384 | Memory Type^DDR4 PC4-21300 | Module Rank^Dual Ranked | Package^288-pin DIMM | Platform Category^DDR4 | Speed^DDR4-2666 | Voltage^1.2V | VolumeDiscountBucket^LOW |
| Warranty Description | Limited lifetime warranty |
| RAM Memory Technology | DRAM |
| Global Trade Identification Number | 00649528780096 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form