Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113965 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209113965 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The CORSAIR ONE i600 delivers excellent performance with dual 240mm liquid coolers for enhanced thermal efficiency in a sleek aluminum case. Experience faster processing, quiet operation, and unrivaled graphics for seamless gaming and multitasking. Personalize the front panel and under glow lighting to suit your mood and elevate your setup with ease. Elevate your computing experience with the CORSAIR ONE i600. Technical Specifications: Dimensions (L x W x H): 300mm x 185mm x 391mm / 11.8" x 7.6" x 15.3" CPU: Intel® Core™ Ultra 9 285K Processor GPU: NVIDIA® GeForce RTX 5080 graphics DRAM: 64GB CORSAIR VENGEANCE DDR5 6400MT/s memory Primary Storage(SSD): 2TB M.2 NVMe SSD Secondary Storage(SSD): 2TB M.2 NVMe SSD Motherboard: Z890 Networking: 2.5G Ethernet, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 Power Supply: CORSAIR 1000W SFX-L 80+ GOLD Fully Modular Power Supply Operating System: Windows 11 Home Front I/O Ports: USB 3.2 Gen1 Type-A 5Gbps, USB 3.2 Gen2 Type-C 10Gbps, Combination Mic/Headphone Jack Rear I/O Panel includes: 1x USB 20Gbps Type-C, 1x USB 10Gbps Type-A, 4x USB 5Gbps Type-A, 2x USB 2.0 Type-A, 3x Audio ports, 2.5G Ethernet, 3x DisplayPort (From GPU), 1x HDMI (From GPU)
| UPC | 840440404668 |
|---|---|
| Brand | Corsair |
| Color | Metal Dark |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | CORSAIR ONE i600 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Modern |
| Item Weight | 27.12 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Corsair |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Model Number | CS-9020053-NA |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | RGB Lighting, Water Cooling |
| Cooling Method | Water |
| Item Dimensions | 11.8 x 7.6 x 15.3 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.7 GHz |
| Total Usb Ports | 11 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 285K |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Socket | LGA 2011 |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Secure Boot, UEFI, Windows Defender, Windows Hello |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Monitor, Speaker, Headphone, Printer, USB Peripherals, Wireless Devices |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, Headphone, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 |
| Additional Features | Liquid Cooling, High-End GPU, AI Capabilities, Fine-Tuned Thermal Performance |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5080 GPU |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Buttons |
| Keyboard Description | Wired, Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 2 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 5.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 4 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Biometric Security Feature | Windows Hello |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 36 MB |
| Number of Component Outputs | 4 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form