Limited Time Sale$809.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209116592 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $540.00 | Model Number | 209116592 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | Empowered PC |
|---|---|
| Color | black and transparent |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Continuum Micro |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Ryzen 7 5700X | 32GB RAM | 1TB SSD |
| Item Weight | 49.82 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | FHD |
| Manufacturer | Empowered PC |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Ryzen 7 5700X |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keybord, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | NVD |
| CPU Model Number | Ryzen 7 5700X |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | AMD R Series |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Security Features | Secure Boot, UEFI |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Keyboard, Monitor, Mouse, Wireless Devices |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Backlit Keyboard, LED Mouse, Unique Case Design |
| Hard Disk Interface | NVMe |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVD GeForce RTX 5060 Ti |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Rainbow Backlit RGB Wired Keyboard with QWERTY Layout |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Memory Slots Available | 3 |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI, USB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 2000 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Video Editing, Streaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Total Expansion Slots Quantity | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form