Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209181277 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209181277 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | COMICA |
|---|---|
| Color | Silver |
| Model Name | VM30 |
| Manufacturer | COMICA |
| Model Number | VM30 |
| Power Source | Battery Powered |
| Audible Noise | 19 Decibels |
| BuiltIn Media | 3.5mm TRS/TRRS Audio Cables, Microphone Clip, USB-C Charging Cable, VM30 Mic & Receiver, Windscreen&Wind Muff |
| Polar Pattern | Super Cardioid |
| Connector Type | 3.5 mm Jack, USB Type-C |
| Frequency Range | 20Hz ~ 20kHz |
| Mfr Part Number | CVM-VM30 |
| Special Feature | 12-level Gain Adjustment, 75/150Hz Low-cut Filter, Automatic On/Off, USB C Digital Output, Wired and Wireless Recording Modes |
| Antenna Location | Streaming |
| Hardware Platform | Camera, PC, Smartphone |
| Compatible Devices | Camcorder, Camera, Laptop, Smartphone, Voice Recorder |
| Enclosure Material | Full Metal Material |
| Frequency Response | 150 Hz |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Batteries | 2 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| SignaltoNoise Ratio | 75 dB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Microphone Form Factor | Shotgun |
| Connectivity Technology | Wireless and Wired |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form